ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Το Σάββατο 20 Φεβρουαρίου ,στο Μουσείο Παιδικής Τέχνης ολοκληρώθηκε η ημερίδα για εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης με αφορμή την έκθεση του Μουσείου «Μόνος ή Μοναδικός; διαφορετικότητα & ρατσισμός».

Η εκπαιδευτικός Λευκοθέα Σπαρτιώτη παρουσίασε πώς οι μαθητές της Β1  Δημοτικού επεξεργάστηκαν το θέμα της διαφορετικότητας και του ρατσισμού( «Μόνος ή μοναδικός;» ) στην τάξη τους στο 18ο Δημοτικό σχολείο Περιστερίου.

Οδηγός ήταν το εκπαιδευτικό πακέτο που δίνει το Μουσείο Παιδικής Τέχνης, αλλά και όχι μόνο....Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS +  έδωσε την αφορμή για την επίσκεψη στο Μουσείο ελληνικής Παιδικής  Τέχνης και για τις εργασίες, καθώς στο τρέχον τρίμηνο  οι μαθητές ασχολούνται με την οπτική- χωρική νοημοσύνη.