Άρωμα Σερβίας

Στο πλαίσιο της δράσης «Erasmus+ ΚΑ1 - Ανάθεση διδασκαλίας», στην οποία το σχολείο μας υπήρξε φορέας υποδοχής, συνεργαστήκαμε με το σερβικό σχολείο OlgaMilocevic. Το σχολείο μας επισκέφθηκε για δύο εβδομάδες τον Απρίλιο του 2018 η δασκάλα αγγλικών του σχολείου JasminaMilicevic, η οποία σε συνεργασία με τη δική μας εκπαιδευτικό των Αγγλικών και τους δασκάλους της Δ, Ε και ΣΤ τάξης σχεδίασαν ποικίλες δραστηριότητες πάνω στη γλωσσική νοημοσύνη και στη διαπροσωπική νοημοσύνη.

1. Κατασκευάσαμε ένα μουσικό βιβλίο σε τρεις γλώσσες (Σερβικά, Αγγλικά και Ελληνικά) και τραγουδήσαμε και παίξαμε στα μεταλλόφωνα το σερβικό παραδοσιακό παιδικό τραγούδι «ZutaKuca».
  2. Ανταλλάξαμε γράμματα με τους μαθητές της Jasminaστη Σερβία.
  3. Μάθαμε να γράφουμε τα ονόματά μας με το κυριλλικό αλφάβητο και τα ζωγραφίσαμε σε λευκά μπλουζάκια.
  4. Κατασκευάσαμε τη μακέτα της Σερβίας, γράψαμε και προφέραμε τα τοπωνύμια, αναζητήσαμε πληροφορίες για τα αξιοθέατα και την ιστορία της χώρας χρησιμοποιώντας ελληνικά, αγγλικά αλλά και σερβικά για να επικοινωνήσουμε και θαυμάσαμε αυτήν την καινούρια για εμάς χώρα.
  5. Στείλαμε το ελληνικό αλφάβητο στη Σερβία κατασκευάζοντας κάρτες.
  6. Διδαχθήκαμε με οδηγίες στα σερβικά και στα αγγλικά πώς να χορεύουμε τον παραδοσιακό σερβικό χορό «DunjeRanke» και τραγουδήσαμε τους στίχους του στα σερβικά.
  7. Μετατρέψαμε σε θεατρικό κείμενο το σερβικό παραμύθι «Biberce» και το δραματοποιήσαμε.
  8. Ζυμώσαμε, διακοσμήσαμε και ψήσαμε ψωμί σύμφωνα με την παραδοσιακή σερβική συνταγή.

… κυρίως όμως μάθαμε να υποδεχόμαστε και να φιλοξενούμε ανθρώπους από μια διαφορετική χώρα, να ρωτάμε και να μαθαίνουμε για έναν άλλο τόπο και να επικοινωνούμε αποτελεσματικά. Ευχαριστούμε Jasmina!

Για τα τρία (3) video επιλέξτε τους παρακάτω συνδέσμους:

Άρωμα Σερβίας1,   Άρωμα Σερβίας2,  Άρωμα Σερβίας3