Ο ΤΟΙΧΟΣ ΤΗΣ ΚΑΛΟΣΥΝΗΣ

"Ο Τοίχος της καλοσύνης" είναι μια προσπάθεια των μαθητών των τμημάτων Στ2 & Γ1 να προσφέρουν στους συνανθρώπους τους. Με τη σημαντική βοήθεια της κ. Γιαλαμά Βασιλικής και των εκπαιδευτικών των τμημάτων τους ( κ. Κορωνιά Μαρία Στ2 & κ. Σπαρτιώτη Λευκοθέα Γ1) , ζωγράφισαν ένα δέντρο αγάπης και προσφοράς στην είσοδο του σχολείου. Με το σύνθημα "αν το θέλεις πάρτο, αν δεν το θέλεις αφησέ το", καλούν όλους τους κατοίκους της περιοχής να αφήσουν ό,τι δεν το χρειάζονται και όσους έχουν ανάγκη να παίρνουν. Στα κλαδιά- κρεμάστρες του δέντρου μπορεί ο καθένας να κρεμάσει ο,τιδήποτε είναι αναγκαίο για τον συνάνθρωπό του. Οι μαθητές συμμετέχουν ενεργά στην προσφορά διάφορων αντικειμένων πρώτης ανάγκης ( ρούχα, παπούτσια, σκεπάσματα,κ.α.) και χαίρονται όταν τα παίρνουν άνθρωποι που τα έχουν ανάγκη. Σας καλούν λοιπόν όλυς να προσφέρετε όλα όσα για σας είναι περιττά.. για κάποιους άλλους είναι απαραίτητα..

( κ.Γιαλαμά Βασιλική- κ. Κορωνιά Μαρία με το Στ2- κ. Σπαρτιώτη Λευκοθέα με το Γ1)