Αναγνωρίζω τα συναισθήματα (Γ1)

Το πρώτο τρίμηνο του σχολικού έτους ασχοληθήκαμε με τα συναισθήματα. Μάθαμε να τα αναγνωρίζουμε , να τα εκφράζουμε και να τα διαχειριζόμαστε. Φτιάξαμε και παρουσιάσαμε  ο καθένας το δικό του αστέρι μιλώντας για  τα προτερήματα και τα ελαττώματα  του χαρακτήρα μας. Αυτό έδωσε την ευκαιρία να συζητήσουμε όλοι μαζί για τα συναισθήματα που γεννιούνται για το διπλανό μας στην τάξη.Ακούσαμε πώς νιώθει ο συμμαθητής μας για εμάς και καταλάβαμε ότι η συμπεριφορά  μας δημιουργεί συναισθήματα. Παίξαμε ένα παιχνίδι " το μπαλάκι των συναισθημάτων" και είχαμε την ευκαιρία ρίχνοντας το μπαλάκι σε κάποιον  συμμαθητή μας  να του εκφράσουμε πως νιώθουμε , αιτιολογώντας το συναίσθημά μας. Σχεδιάσαμε τις "φατσούλες των συναισθημάτων" 'οπου η μία όψη είχε το συναίσθημα και η άλλη έγραφε το περιστατικό που " γέννησε" το συναίσθημα αυτό. Διακοσμήσαμε την αίθουσα με φατσούλες συναισθημάτων και η δασκάλα μας έφτιαξε για τον καθένα ένα μικρό δωράκι αγάπης... Ζωγραφίσαμε και δείξαμε στην τάξη τι μας κάνει να νιώθουμε : αγάπη- θυμό- φόβο- λύπη και μοιραστήκαμε τις εμπειρίες μας. Η αναγνώριση των συναισθημάτων ολοκληρώθηκε με παντομίμα συναισθημάτων που έγινε σε ομάδες που παρουσιάστηκαν στην τάξη. (Γ1 κ. Σπαρτιώτη Λευκοθέα)

Αφού μάθαμε να αναγνωρίζουμε τα συναισθήματά μας, θέλαμε πολύ  να δείξουμε την αγάπη μας σε παιδιά  που νιώθουν λύπη , γιατί οι συνθήκες της ζωής τους είναι δύσκολες. Με την σημαντική βοήθεια της κ. Γιαλαμά Βασιλικής και μαθητών του ΣΤ2 ( κ. Κορωνιά Μαρία) φτιάξαμε  τον "Τοίχο της καλοσύνης" στην είσοδο του σχολείου, προσφέροντας σε όσους δεν έχουν. Δείξαμε τα αισθήματα αγάπης στο συνάνθρωπο που δοκιμάζεται... Επίσης τα Χριστούγεννα με τα τμήματα της Στ ( Στ1 κ. Κοσμόπουλος Βασίλης και ΣΤ2 κ. Κορωνιά Μαρία) και τη βοήθεια της κ. Λιάκου Γιάννας διοργανώσαμε παζάρι δώρων. Τα έσοδα προσφέρθηκαν στο Χριστοδούλειο Ορφανοτροφείο που βρίσκεται στην περιοχή μας. Άλλη μια έκφραση αγάπης... Μάθαμε να εκφράζουμε λοιπόν τα συναισθήματά μας στο κόσμο γύρω μας! Μάθαμε να προσφέρουμε...

(κ. Γιαλαμά Βασιλική- Γ1 κ. Σπαρτιώτη Λευκοθέα- ΣΤ1 κ. Κοσμόπουλος Βασίλης- ΣΤ2 κ. Κορωνιά Μαρία- κ. Λιάκου Γιάννα)

Παρακολουθήσαμε την παρουσίαση του βιβλίου " Το Μπλε Κοχύλι" τηςκ. Γραμματικάκη Μαριβίτας στο θέατρο του σχολείου και νιώσαμε ότι η χαρά και η λύπη ενώνονται για να δώσουν το νόημα της ζωής στον καθένα μας. Επίσης παρακολουθήσαμε την ταινία " Τα μυαλά που κουβαλάς" και καταλήξαμε στο ίδιο συμπέρασμα: Λυπάμαι- χαίρομαι- ζω ... Δείξαμε επίσης τα συναισθήματα αγάπης στις γιαγιάδες και στους παππούδες μας φτιάχνοντάς τους κάρτες. Κάναμε πάρτυ- έκπληξη στη δασκάλα μας για να της εκφράσουμε την αγάπη μας, είπαμε τα κάλαντα στα παιδιά για να χαρούν . Τέλος θέλουμε  η καινούρια χρονιά να είναι γεμάτη αγάπη για όλους μας, γι' αυτό κόψαμε τη βασιλόπιτα στην τάξη μας και αποφασίσαμε να συζητάμε μεταξύ μας για ό,τι μας θυμώνει, μας στενοχωρεί, αλλά και να εκφράζουμες την αγάπη μας σε κάθε ευκαιρία!