Συναίσθημα και θέαμα

Η Τρισεύγενη είναι η κόρη της Αρχόντισσας των Δασών. Λίγο πριν πεθάνει χάρισε το Μπλε κοχύλι στην κόρη της, ένα κοχύλι που ενώνει τη χαρά με τη λύπη και φτιάχνει μαργαριτάρια. Κάπως έτσι ταξίδεψαν και οι μαθητές του σχολείου μας στο μαγικό κόσμο της Τρισεύγενης, ανακαλύπτοντας και τα δικά τους συναισθήματα χαράς και λύπης. Η κ. Μαριβίτα Γραμματικάκη μέσα από την αφήγηση, το τραγούδι και τη μουσική ταξίδεψε όλους τους μαθητές του σχολείου  στην ανακάλυψη του συναισθηματικού τους κόσμου.Το Μπλε κοχύλι μας έμαθε πως η ζωή είναι ένα περιδέριο με μαργαριτάρια χαράς και λύπης.

Επίσης τον Ιανουάριο είδαμε στο θέατρο σε ομάδες τάξεων την ταινία Inside out  ("Τα Μυαλά που κουβαλάς"). Είναι η ιστορία μιας έφηβης ,της Riley,η οποία αναγκάζεται να αλλάξει πόλη, σχολείο, ζωή.Τα πέντε συναισθήματα που "ζουν" στο μυαλό της, η Χαρά, η Λύπη, ο Θυμός ,η Αηδία και ο Φόβος προσπαθούν να ισορροπήσουν τις νέες συνθήκες ζωής. Η παρακολούθηση της ταινίας έγινε αφορμή να συζητήσουμε για τα συναισθήματα μας, να εκφράσουμε τις απόψεις μας και να ζωγραφίσουμε γι΄αυτά.