Συναίσθημα (A1-A2)

Κατά το Α΄τρίμηνο, Σεπτέμβριος-Δεκέμβριος 2016, οι μαθητές πραγματοποίησαν στα πλαίσια του προγράμματος του Erasmus στις εξής δράσεις:

• Γνωριμία των μαθητών μεταξύ τους στην τάξη με παιχνίδια και δράσεις.
  • Γνωριμία των μαθητών με τους μαθητές του άλλου τμήματος της Α’ τάξης με δράσεις και παιχνίδια.
  • Γνωριμία των μαθητών των δύο τμημάτων της Α’ τάξης με τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης με τη δράση «Φτιάχνω καρδιές».
  • Τα παιδιά παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Μόνος και Μοναδικός» στο Μουσείο Συναισθηματικής Νοημοσύνης.
  • Τα παιδιά έμαθαν τον τρόπο έκφρασης συναισθημάτων «χαρά-λύπη-φόβος», με το παιχνίδι «Φατσούλες».
  • Τα παιδιά εξέφρασαν μέσω της δράσης «Μου αρέσει-Δε μου αρέσει» τα συναισθήματά τους σχετικά με ότι τους κάνει χαρούμενους, με ότι αισθάνονται καλά και ότι τους φοβίζει.

Δημιουργήθηκε από τις δασκάλες

Μπούγια Μαγδαληνή και Ρούση Ευαγγελία