Η δεύτερη συνάντηση μαθητών στην Ιταλία για το Erasmus+

Από τις 9 έως 15 Μαϊου 2016, 8 μαθητές της Στ τάξης κι οι εκπαιδευτικοί Νικολέττα Λιαροπούλου και Γιαλαμά Βασιλική ταξίδεψαν στην Αλιάνα της Ιταλίας, στο εταιρικό μας σχολείο Istituto Comprensivo Bartolomeo Sestini. Εκεί, εργάστηκαν από κοινού με τους μαθητές της Σλοβενίας, της Ιταλίας, της Ουαλίας, της Νορβηγίας και της Λετονίας πάνω στην κιναισθητική νοημοσύνη. Μοιράστηκαν παιχνίδια, γνώρισαν νέα αθλήματα, πήραν μέρος σε αγώνες, χόρεψαν κι έκαναν πεζοπορία. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να εμπλακούν σε διάφορες δραστηριότητες αλλά και να γνωρίσουν νέους φίλους, να φιλοξενηθούν από τις  οικογένειες των Ιταλών μαθητών και να επισκεφθούν τα κοντινά αξιοθέατα. Ήταν για αυτά μια πολύτιμη εμπειρία!