6η Συνάντηση μαθητών στη Νορβηγία

Η 6η και τελευταία συνάντηση μαθητών κι εκπαιδευτικών στο πλαίσιο του σχεδίου Β.L.O.S.S.O.M. του Προγράμματος Erasmus+ πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία. Οι μαθητές Ευσταθιάδης Αθανάσιος, Χατζημανώλης Δημήτριος, Κοντού Ελένη, Κερεμελές Χριστόφορος, Κασσωτάκη Ιφιγένεια και Γοίλια Δήμητρα κι οι εκπαιδευτικοί Γιαλαμά Βασιλική και Στράτου Χριστίνα ταξίδεψαν στο Gjerstad της Νορβηγίας από 20 έως 27 Μαρτίου 2018.
Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας αυτής επισκέφθηκαν το εταιρικό μας σχολείο Gjerstad Skole κι εργάστηκαν πάνω στην διαπροσωπική νοημοσύνη, σύμφωνα με τη θεωρία του Gardner για την Πολλαπλή Νοημοσύνη. Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων είχαν την ευκαιρία σε συνεργασία με μαθητές κι εκπαιδευτικούς 6 ακόμα σχολείων από 5 διαφορετικές χώρες (Ιταλία, Νορβηγία, Λετονία, Σλοβενία, Ουαλία) να  οργανώσουν ένα διεθνές camp και να συμβιώσουν στο ύπαιθρο παίρνοντας μέρος σε ποικίλες δραστηριότητες.
Πεζοπορία, κανό σε λίμνη, ψάρεμα, ξυλουργική, μεταλλουργία, ψήσιμο ψωμιού και αθλητικές δραστηριότητες κι εορταστικές εκδηλώσεις ένωσαν μαθητές κι εκπαιδευτικούς από διαφορετικούς πολιτισμούς και περιβάλλοντα, με διαφορετικές γλώσσες και συνήθειες σε μια γιορτή φιλίας, αποδοχής, ανεκτικότητας και ισότητας ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τις εργασίες του B.L.O.S.S.O.M., ενός project που διήρκησε 3 σχολικά έτη και μας πρόσφερε απίθανες εμπειρίες και γνώσεις.

Ακολουθούν δύο (2) Video και φωτογραφίες απο την Νορβηγία:

Video Νορβηγία-1

Video Νορβηγία-2