Επιμόρφωση εκπαιδευτικού στην Ισπανία στα πλαίσια του Erasmus+ KA1

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ1 που πραγματοποιεί το σχολείο μας με τίτλο: "Η ψηφιακή τάξη στην υπηρεσία ενός πιο Ευρωπαϊκά προσανατολισμένου σχολείου. Οι νέες τεχνολογίες - το παράθυρό μας στην Ευρώπη", η εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας Στράτου Χριστίνα μετέβη στην Ισπανία για επιμόρφωση από 22 έως 28 Νοεμβρίου 2015. Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στην πόλη Alcala de Henares κοντά στη Μαδρίτη από το Cervantes Training και έχει τίτλο: "Ας κάνουμε το σχολείο μας πιο διεθνές - Σχεδιαμός, Οργάνωση και Διαχείριση Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων στα πλάισια του Erasmus+". Κατά τη διάρκεια της επιμόρφωσης η εκπαιδευτικός μεταξύ άλλων θα εκπαιδευτεί στην αποτελεσματική οικονομική και διοικητική διαχείριση των Ευρωπαϊκών προγραμμάτων, στη διάδοση και διατήρηση των αποτελεσμάτων τους, καθώς και στον τρόπο με τον οποίο ένα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα θα έχει τον καλύτερο δυνατό αντίκτυπο στη σχολική μονάδα αλλά και στον ευρύτερο περίγυρό της.