The B.L.O.S.S.O.M project στα πλαίσια του Erasmus+

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι με βάση τα στοιχεία που δημοσιοποίησε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, το συνεργατικό έργο με κωδικό 2015-1-ΝΟ01-ΚΑ219-013245_7 και τίτλο B.L.O.S.S.O.M -Both Listen to our Souls and Sharpen Our Minds, στο οποίο το σχολείο μας συμμετέχει ως εταίρος, εγκρίθηκε για επιχορήγηση στα πλαίσια της δράσης ΚΑ2 - Στρατηγικές Συμπράξεις στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης του Erasmus+.

Τίτλος:

B.L.O.S.S.O.M.!  (Ανθίστε!)

Both Listen to Our Souls and Sharpen Our Minds

(Αφουγκραζόμαστε την ψυχή μας κι ακονίζουμε το μυαλό μας)

Διάρκεια υλοποίησης έργου (project):

3 σχολικά έτη (Σεπ. 2015 - Αυγ. 2018)

Συνεργαζόμενα σχολεία:

1. 18ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου, Ελλάδα

2. Ysgol y Dderi, Ουαλία

3. Gjerstad Skole, Νορβηγία

4. Ist. Com. G. Carducci, Νήσος Έλβα, Ιταλία

5. Ist. Com. B. Sestini, Αλιάνα, Ιταλία

6. Brinje Grosupjie, Σλοβενία

7. Jelgava 4 Sakumskola, Λετονία

Λίγα λόγια για το project:

Κατά τη διάρκεια αυτού του project, μαθητές κι εκπαιδευτικοί από 7 διαφορετικά σχολεία σε 6 Ευρωπαϊκές χώρες θα εργαστούν ταυτόχρονα πάνω στην θεωρία της Πολλαπλής Νοημοσύνης του Gardner. Θα έχουν την ευκαιρία να σχεδιάσουν και να υλοποιήσουν ποικίλες δράσεις και δραστηριότητες με στόχο να διερευνηθούν και να ενισχυθούν κι οι 8 διαφορετικοί τύποι νοημοσύνης που σύμφωνα με τον Gardner διαθέτει κάθε άνθρωπος άρα και κάθε μαθητής. Στη διάρκεια των τριών αυτών ετών, κάθε τρίμηνο είναι αφιερωμένο σε κάποιο διαφορετικό τύπο νοημοσύνης. Κάθε δράση ή δραστηριότητα θα είναι έτσι σχεδιασμένη από τους εκπαιδευτικούς ώστε να εμπλέκει κάθε φορά όσους περισσότερους τύπους νοημοσύνης είναι δυνατόν. Επίσης, εκπαιδευτικοί και μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να ταξιδέψουν στα σχολεία των εταίρων τους, να γνωριστούν από κοντά και να συνεργαστούν.

Επίσης, Αν θέλετε να διαβάσετε περισσότερα σχετικά με τη θεωρία της Πολλαπλής Νοημοσύνης του Gardner ακολουθείστε τον παρακάτω σύνδεσμο:

blossom large