Δεκαοχτώ - το τραγούδι του σχολείου μας

Το σχολείο μας στο πλαίσιο των εργασιών του σχετικά με τη Μουσική Νοημοσύνη δημιούργησε το δικό του τραγούδι με τίτλο "Δεκαοχτώ".

Οι μαθητές μας έγραψαν στίχους με θέμα το σχολείο μας από τους οποίους ο δάσκαλός μας Δημήτρης Ζάμαρος εμπνεύστηκε τα λόγια του τραγουδιού. Η δασκάλα μας Μαγδαληνή Μπούγια επιμελήθηκε τη μουσική και σε συνεργασία με τους μουσικούς Αλέξανδρο Σιούτη και Ιωάννη Γκαντήραγα έγραψαν τη μελωδία κι έκαναν την ενορχήστρωση. Στο σχολείο δημιουργήθηκε χορωδία η οποία με τη συνεργασία των γονέων ηχογράφησε το τραγούδι μας σε στούντιο.

Ταυτόχρονα, η δασκάλα μας Βασιλική Γιαλαμά αποτύπωνε σε ακουαρέλες στιγμές της σχολικής μας ζωής και σχεδίαζε στο Εργαστήρι Γραφικών Τεχνών της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών το βιβλίο που θα συνόδευε το cd που ηχογραφήθηκε στο στούντιο.

Το τραγούδι μας παρουσιάστηκε στη σχολική κοινότητα από το σύνολο των μαθητών του σχολείου στην καλοκαιρινή μας γιορτή για το Erasmus+.

Το βιβλίο-cd τυπώθηκε και δόθηκε ως αναμνηστικό σε όλους τους μαθητές.

Ακούστε το τραγούδι της εκδήλωσης εδώ.

Το Βιβλίο σε ψηφιακή μορφή δείτε το παρακάτω: