Επιμόρφωση τριών εκπαιδευτικών του σχολείου μας στο εξωτερικό

Στo πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ1 που πραγματοποιεί το σχολείο μας με τίτλο: "Η ψηφιακή τάξη στην υπηρεσία ενός πιο Ευρωπαϊκά προσανατολισμένου σχολείου. Οι νέες τεχνολογίες - το παράθυρό μας στην Ευρώπη", οι εκπαιδευτικοί Άννα Φίλιππα, Ευτυχία Σφυρά και Βασίλειος Δημητρίου βρίσκονται στην Ισπανία για επιμόρφωση από 9 έως 15 Απριλίου 2016. Το σεμινάριο πραγματοποιείται στην πόλη Alcala de Henares κοντά στη Μαδρίτη από το Cervantes Training και έχει τίτλο: "Καινοτόμες δεξιότητες στην ψηφιακή Τεχνολογία μέσω θεματικής, συνεργατικής διδασκαλίας και μάθησης".  Κατά τη διάρκεια της επιμόρφωσης, οι συμμετέχοντες, μεταξύ άλλων, θα εκπαιδευτούν στη χρήση Web 2.00 εργαλείων και στον τρόπο που αυτά μπορούν να ενσωματωθούν στην καθημερινή εκπαιδευτική πρακτική αλλά και να εξυπηρετήσουν τους σκοπούς και τους στόχους των συνεργατικών σχεδίων (project) στα οποία συμμετέχει το σχολείο μας.