Η μουσική ομορφαίνει κάθε στιγμή!(Γ1)

Το τελευταίο τρίμηνο του σχολικού έτους, ασχοληθήκαμε με τη μουσική νοημοσύνη. Πήραμε την αφορφή από το μάθημα της ιστορίας... Ο Οδυσσέας δέθηκε στο κατάρτι του καραβιού του για να ακούσει το τραγούδι των Σειρήνων.. Αναρωτηθήκαμε λοιπόν κι εμείς: " Ποιο τραγούδι αν άκουγα από τις Σειρήνες θα μαγευόμουν;" Μπήκαμε όλοι λοιπόν στη θέση του Οδυσσέα και τραγουδήσαμε το αγαπημένο μας τραγούδι , αναφέροντας όλα τα στοιχεία: στιχουργός και συνθέτης. Μάθαμε ότι το τραγούδι είναι αποτέλεσμα συνεργασίας και δουλειάς πολλών ανθρώπων.

Με αφορμή τη γιορτή της μητέρας μαζί με το Στ2 και το δάσκαλό τους κ. Κοσμόπουλο Βασίλη , καλέσαμε στο σχολείο την κ. Κωνσταντίνα και τον κ. Νίκο και μας τραγούδησαν τραγούδια για τη μητέρα.Μας έκανε εντύπωση τα τραγούδια του κ. Νίκου από το Ιράκ!!  Μπορείτε να ακούσετε τα τραγούδια εδώ.Ευχαριστούμε την κ. Νικολέτα Ζαχαρία για τη συνεργασία της.

Κατασκευάσαμε μουσικά όργανα χρησιμοποιώντας υλικά που είναι .... για πέταμα! Τα αλουμίνια και τα κουτάκια λευκοσίδηρου έγιναν μαράκες και τύμπανα... Για μπακέτες στα τύμπανα  , κατασκευάσαμε ξυλάκια με φελλό στην άκρη! Τέλεια ορχήστρα!

Μουσικά όργανα χωρίς ρυθμό δε γίνεται!! Μάθαμε λοιπόν τι είναι ρυθμός, τραγουδήσαμε ρυθμικά τραγούδια και απολαύσαμε τη μαγεία της μουσικής... κάποιοι από εμάς άρχισαν να γράφουν στίχους, μουσική και να κάνουν χορογραφίες! Η μουσική σε όλο της το μεγαλείο...

(κ.Σπαρτιώτη Λευκοθέα Γ1)