Ο "Λύραυλος" στο σχολείο μας

Στις 27/4/2017 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο "Λύραυλος" - Κέντρο Ελληνικής Μουσικής Κληρονομιάς. Είχαμε την ευκαιρία να δούμε από κοντά σαράντα ανακατασκευασμένα μουσικά όργανα, από τη "θεία" Λύρα του Απόλλωνα έως τον μελωδικό αυλό, αλλά και τις "επιβιώσεις" τους στην σύγχρονη εποχή μέσω της Παράδοσης -τον ζουρνά, τη θρακιώτικη γκάιντα, τη νησιώτικη τσαμπούνα (απόγονοι του αρχαίου άσκαυλου) και το νταούλι. Τα παιδιά άκουσαν ζωντανά τα ωραιότερα σωζόμενα μουσικά κομμάτια της αρχαιότητας, σκοπούς, ρυθμούς και τρόπους αρχαιοελληνικούς που διασώζονται μέσα από την Παράδοση επιβεβαιώνοντας τον πλούτο και τη συνέχεια της Ελληνικής Μουσικής Κληρονομιάς, άγγιξαν τα μουσικά όργανα κι έμαθαν την ιστορία της δημιουργίας τους από σπάνια και αυθεντικά φυσικά υλικά.

Καύκαλο χελώνας, εντέρινες χορδές, οστέινοι αυλοί, στοιχεία που πυροδοτούν τη φαντασία των παιδιών και τα ανοίγουν σε νέα πεδία γνώσης. Μια πραγματικά σπάνια εκπαιδευτική εμπειρία μέσα από μια μουσική παράσταση που έχει σχεδιαστεί ειδικά γι’ αυτά. Το μουσικό αυτό ταξίδι συνοδεύτηκε με παράλληλη προβολή διαφανειών από παραστάσεις αγγείων με σκηνές από την μουσική ζωή των αρχαίων Ελλήνων.

Μπορείτε να μάθετε περισσότερο για τον "Λύραυλο" εδώ