Κατασκευές και αφίσες με θέμα το νερό (Δ1, Δ2, Α2)

Στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, οι μαθητές των Δ1, Δ2 και Α2 τάξεων συγκεντρώθηκαν για να παρουσιάσουν τις εργασίες τους με αφορφή τα "βιβλία σε ρόδες" που διάβασαν και τα οποία είχαν ως θέμα τους το νερό στα παραμύθια, στη μυθολογία, στη φύση, στον άνθρωπο.

Οι ομάδες των μαθητών μίλησαν για τις εργασίες τους με ποικίλους τρόπους. Αναφέρθηκαν στην υπόθεση του βιβλίου, στους ήρωές του και κυρίως στο τι τους εντυπωσίασε σε αυτό. Συνόδευσαν τα κείμενά τους με ζωγραφιές και κατασκευές, και δημιούργησαν αφίσες.

Κάποιες ομάδες είχαν την ιδέα στο τέλος της παρουσίασης να θέσουν ερωτήσεις στους συμμαθητές τους κι αυτές οι ερωταπαντήσεις έδωσαν ζωντάνια και κέρδισαν το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή όλων.

Στο τέλος οι μαθητές της Δ τάξης τραγούδησαν το "Ένα νερό Κυρά Βαγγελιώ" κι οι μαθητές της Α τάξης έσυραν το χορό.

Κα Κουτσαντώνη Παρασκευή με το Α2, Κα Γούβαλη Ελένη με το Δ1, Κα Σφυρά Ευτυχία με το Δ2