4η συνάντηση μαθητών στη Λετονία

Από τις 20 έως τις 27 Μαϊου 2017,  7 μαθητές της Στ τάξης κι οι εκπαιδευτικοί Σταυρούλα Ξεκομηνού και και Χριστίνα Στράτου ταξίδεψαν στη  Γέλγκαβα της Λετονίας, στο εταιρικό μας σχολείο Jelgava 4 Sakumskola. Εκεί, εργάστηκαν από κοινού με τους μαθητές της Σλοβενίας, της Ιταλίας, της Νορβηγίας, της Ουαλίας και της Λετονίας πάνω στη μουσική νοημοσύνη. Τραγούδησαν τραγούδια σε έξι διαφορετικές γλώσσες, ηχογράφησαν ένα cd με τα τραγούδια τους, έκαναν κατασκευές, μαγείρεψαν, χόρεψαν, έπαιξαν μουσική κι έκαναν εκδρομές στην υπέροχη λετονική φύση και στη Βαλτική θάλασσα. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να εμπλακούν σε διάφορες δραστηριότητες αλλά και να γνωρίσουν νέους φίλους, να φιλοξενηθούν από τις  οικογένειες των Λετονών μαθητών και να επισκεφθούν τη Ρίγα. Ήταν για όλους μια πολύτιμη εμπειρία!