ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ(Γ1&Γ2)

Την Τρίτη 14 Νοεμβρίου 2017 η Γ τάξη του σχολείου μας (Γ1&Γ2)πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη  στη Δημοτική Βιβλιοθήκη του Δήμου Περιστερίου( Σκρα 62 & Ανδριανουπόλεως). Το κτίριο της βιβλιοθήκης είναι το παλιό 2ο Δ.Σ. Περιστερίου ,γνωστό στους κατοίκους ως "Πέτρινο" .

Η υπέυθυνη της Δημοτικής βιβλιοθήκης, κ. Λιλή Καρκούλια και η υπεύθυνη της λέσχης ανάγνωσης, κ.Μαρία Σκολαρίκου μας μίλησαν για τον τρόπο λειτουργίας της βιβλιοθήκης και μας ξενάγησαν στους χώρους της.

Η συγγραφέας κ.Χρυσάνθη Σπυροπούλου- Σπανού μας διάβασε βιβλία της ,συζήτησε με τα παιδιά για τα μηνύματά τους και ζωγράφισαν .

Επίσης τα παιδιά επισκέφτηκαν τη μουσική βιβλιοθήκη "Νάνα Μούσχουρη" και έπαιξαν μουσικά κομμάτια στο πιάνο.

Επιπλέον ξεναγήθηκαν στην ψηφιακή βιβλιοθήκη, στην αίθουσα που γίνονται προβολές και παρουσιάσεις και τέλος είχαν την ευκαιρία να ξεφυλλίσουν παλαιά αναγνωστικά και τεράδια εργασιών.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις δράσεις της Δημοτικής βιβλιοθήκης του Δήμου Περιστερίου με σκοπό την συμμετοχή τους στις δράσεις και στη δανειστική βιβλιοθήκη.

(Γ1 κ. Αλιαΐτση Ευαγγελία & Γ2 κ.Σπαρτιώτη Λευκοθέα)