ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ( Γ2)

ΓΛΩΣΣΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ (Γ2)

Στη διάρκεια του πρώτου τριμήνου οι μαθητές του Γ2 είχαν την ευκαιρία να καλλιεργήσουν την γλωσσική  νοημοσύνη.Αρχικά διαβάσαμε ατομικά ή σε ομάδες βιβλία από τη δανειστική βιβλιοθήκη της τάξης μας. Αφού είπαμε τις εντυπώσεις μας  παρουσιάζοντας τα βιβλία στους συμμαθητές μας, αρχίσαμε να φτιάχνουμε τη δική μας ιστορία που δώσαμε στη σχολική κοινότητα.

Στο μάθημα της ιστορίας και συγκεκριμένα στους άθλους του Ηρακλή, είχαμε την ευκαιρία να γράψουμε τους δικούς μας διαλόγους μεταξύ Ηρακλή  και Ευρυσθέα και να μοιραστούμε τις ιδέες μας με τους συμμαθητές μας.

Η φιλαναγνωσία μας βοήθησε να γνωρίσουμε ήρωες βιβλίων και η μελέτη της ιστορίας στο κεφάλαιο των θεών του Ολύμπου και να ψάξουμε να τους βρούμε σε κρυπτόλεξα που με χαρά λύσαμε στην τάξη!

Τέλος χαρήκαμε πολύ όταν σε ομάδες παίζουμε κάθε Παρασκευή ένα πολύ έξυπνο παιχνίδι γλώσσας, το "ΠΥΡΓΟΛΕΞΟ". Μέσα από τις ομάδες, μάθαμε νέες λέξεις , φτιάξαμε σύνθετες λέξεις και έτσι κάναμε παιχνίδι  την γλώσσικη νοημοσύνη...

(Γ2 κ. Σπαρτιώτη Λευκοθέα)